מאמרים

השמים והארץ ומה שביניהם - חלק II

והארץ ומה שביניהם

כאשר אנו מסתכלים סביב, אנו רואים שבין אותם השמים והארץ קיים לו חלל עצום המלא בכל טוב, אותו חלל קיים בכל מקום בו יש חלק עליון וחלק תחתון וכך גם בבתים שלנו, בחדרים, בתי ספר וכו'. אותו חלל קיים גם בין התקרה לרצפה בבית שלנו, אותו חלל בו אנו מחליטים על המילוי, בדיוק כשם שהבורא החליט על המילוי של החלל הגדול של העולם...

ההחלטה על מילוי החלל בבית, במשרד ובכל מקום, תלויה בנו וביכולת שלנו לראות בעין יצירתית את האופן בו יתמלא החלל וישתלב באופן חלק וזורם עם הפריטים המצויים בו, באופן כזה שהפריטים עצמם ישתלבו זה בזה וכך בכל הקשור לפריטי ריהוט, מערכות ישיבה, חדרי שינה, צבעי קירות, תמונות, מראות, מבנה החדר מבחינת הקירות ועוד כיוצא בזה.

אם אין לנו את היכולת או את הזמן לבחון ולהחליט על אותם השילובים שייגרמו לחלל ביתנו להיות שליו וזורם, ייתכן וכדאי לנו לרכוש את שירותיו של מעצב הפנים, הידוע ביכולתו המקצועית לבצע את המלאכה ובכך כולם יוצאים נשכרים ומורווחים כאשר כל אחד מבצע את מה שהוא טוב בו.

מה חשוב לנו לדעת בבואנו לעצב את החלל בבית?

חלל הבית- תמיד יישארו מרווחים וחללים ריקים בין הרהיטים והאביזרים, חללים אלו צריכים להיות צבועים בהתאמה לריהוט הביתי, מקושטים בעציץ ובתמונה, מנורה וכדומה. עיצוב הפנים מתייחס מאוד לחללים הריקים וייתכן שהם אלו שיוצרים את ההבדל.

תאורה- מיקום המנורה וסוג האור המופץ משפיעים מאוד על החלל ועל תחושת החלל בבית, מנורה גדולה בחדש קטן תתפוס מקום רב ותמשוך את כל תשומת הלב מכל רהיט, צבע או כל דבר אחר שיכנס לחדר. כדאי לחשוב על כמות האור הנדרשת בכל חדר ולפי המטרה של אותו החדר, על המיקום והגודל בהתאם וכמובן על עיצוב המנורה.

צבע- לצבע השפעה גדולה בייחודיות הבית, בעיצוב תחושת החלל באופן פיזי ורגשי, כל חדר צריך להיות צבוע בהתאם למטרתו ודייריו, ובהתאם לגודלו הפיזי. בחדרים קטנים לא מומלץ לצבוע בצבע כהה שייתן תחושה קטנה וצפופה כשם שבחדרים גדולים לא מומלץ צבע בהיר שיוסיף תחושה והרגשת ריקנות.

אביזרי הבית- משקופים, חלונות, דלתות, אסלות וכו', הם אביזרים שמוסיפים לעיצוב החלל, לתחושה ולגימורים של העיצוב הכללי.

נושא עיצוב החלל מורגש מאוד בשנים האחרונות נוכח המציאות של בתים וחללים קטנים יותר מאשר בעבר, ייתכן וכדאי להתייעץ עם אדריכל או מעצב פנים בנוגע לכך לפני שמתחילים את העיצוב.

חזרה לחלק ראשון